Kontakt
Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě
Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja
V polovině června se studenti 3. ročníků vyššího gymnázia vydali na sever Čech, aby zde zažili badatelskou výuku v praxi. Experimentální týden byl realizován v rámci projektu "Přírodní a technické obory - výzva pro budoucnost", do kterého je naše gymnázium zapojeno.
V pondělí 9. června ráno jsme od budovy gymnázia vyrazili do oblasti Liberecka. Po celou dobu nás provázelo slunečné a teplé letní počasí, díky němuž se vydařily veškeré venkovní aktivity. Než jsme dorazili do Liberce, čekala nás krátká zastávka v Hradci Králové v informačním centru v budově malé vodní elektrárny Hučák. Studenti se zde seznámili s principy a možnostmi využití energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce a biomasy. Prozkoumali také princip tepelného čerpadla a možnosti využití geotermální energie. V expozici si mohli vyzkoušet moderní interaktivní exponáty, které představují obnovitelné zdroje zábavnou hravou formou.
Odpolední část pondělního programu byla věnována návštěvě Botanické zahrady v Liberci. Studenti navštívili skleníkový areál, kde jsou k vidění tropické a subtropické rostliny včetně vzácných druhů. Ve venkovní expozici navštívili např. alpinum, rozárium, orientální zahradu, expozici sukulentů, vodních rostlin nebo zkamenělé pozůstatky kordaitů. Některé exempláře zdokumentovali a získali o nich co nejvíce podrobností.
V podvečer následovalo ještě krátké seznámení s principem činnosti a ovládáním GPS přístrojů, které v dalších dnech studenti využívali k mapování prošlých tras a řešení dalších úkolů.
V úterý jsme navštívili pohoří Krkonoše a nejvyšší horu České republiky Sněžku. První úsek trasy z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu studenti absolvovali moderní rekonstruovanou lanovkou, zbytek ale museli vyjít po svých. Po celou dobu výstupu měli před sebou nádherný pohled na Sněžku. Cestou zkoumali změnu bioty a teplotních poměrů s nadmořskou výškou a také procesy mrazového zvětrávání. Na zpáteční cestě navštívili Úpské rašeliniště, největší vrchovištní rašeliniště v Krkonoších. Krkonošskou expedici jsme ukončili ve Špindlerově Mlýně, kam jsme sešli údolím Bílého Labe s četnými peřejemi a malými vodopády.
Středeční program jsme zahájili v Zoologické zahradě v Liberci, v jejíž blízkosti jsme byli celý týden ubytovaní. Studenti si prošli pavilony žiraf, slonů, opic, šelem, tropický pavilon, dále např. expozici plameňáků a tučňáků. Zdokumentovali vybrané exempláře a našli zajímavosti ze života daných zvířat.
Odpoledne studenty čekala návštěva iQLandie v Liberci, která patřila k největším zážitkům celého experimentálního týdne. Program zahájila skvělá Science Show zaměřená na vybrané chemické pokusy. Dále jsme si již samostatně mohli vyzkoušet interaktivní experimenty z fyziky, matematiky, chemie, biologie a geologie: vodní hrátky, simulátor zemětřesení, rotující válec, mýdlové bubliny, předpověď počasí, hlavolamy, magnetismus, sílu našich myšlenek, termokameru a mnoho dalších.
Jistě bychom vydrželi v iQLandii mnohem déle, ale čekal nás ještě večerní program - návštěva pivovaru Vratislavice na okraji Liberce. Během exkurze s odborným výkladem se studenti seznámili s jednotlivými fázemi výroby sladu a piva přímo v provozu.
Ve čtvrtek jsem se vydali opět poznávat krásy naší vlasti, tentokrát do Národního parku České Švýcarsko. Cestou jsme se zastavili na Panské skále u Kamenického Šenova, kde studenti zdokumentovali sloupcovitou odlučnost čedičových hornin.
Výprava po Českém Švýcarsku začala nedaleko Hřenska, odkud jsme po naučné stezce vystoupali až na Pravčickou bránu, největší pískovcový skalní most v Evropě. Z několika vyhlídek jsme pozorovali nádherné pískovcové skalní masívy našeho nejmladšího národního parku. Odpoledne jsme se vydali směrem na východ k malé Malé Pravčické bráně. Cestou studenti řešili řadu úkolů zaměřených na geologii pískovcových skalních měst, pozorovali biotu i vlivy lidské činnosti na pískovce.
V pátek na zpáteční cestě do Nového Města na Moravě nás čekaly dvě zastávky. První byla tepelná elektrárna v Opatovicích. Zde se studenti podrobně seznámili s jednotlivými fázemi výroby elektrické energie a prošli si velkou část areálu elektrárny.
Druhá zastávka byla v nedalekém Semtíně, kde se nachází závod Synthesia Semtín. V tomto průmyslovém podniku se vyrábí celá řada chemikálií, studenti se v rámci exkurze seznámili s výrobou kyseliny sírové. A jak už to v chemických provozech bývá, kromě sluchu a zraku mohli zapojit také svůj čich.
Týden uběhl jako voda a my jsme se v pátek 13. června vrátili plni zážitků zpět do Nového Města na Moravě. I díky svědomitému přístupu studentů se experimentální týden vydařil a proběhl bez jakýchkoli problémů.
Závěrem je třeba zmínit, že experimentální týden byl financován z prostředků projektu Přírodní a technické obory - výzva pro budoucnost a díky tomu měli všichni studenti dopravu, stravu, ubytování a vstupné zdarma.
Gymnázium Vincence Makovského
Nové Město na Moravě
Leandra Čecha 152
592 31 Nové Město na Moravě
Telefon: 566 617 243
E-mail: gynome@gynome.cz
Informace dle 106/1999 Sb.
ID datové schránky: zb2t4ja