roh
jtemplate.ru - free extensions for joomla
roh

Hudební výchova

Předvánoční zpívání tříd

    Vytisknout

Počátek posledního pracovního týdne v roce 2011 byl věnován oslavě vánočních svátků v naší škole. A jak se slavilo?  Zpěvem.

Nad Novým Městem se probouzel den a právě vycházelo slunce, když se v pondělí 19. prosince shromáždili studenti, kteří navštěvují předmět hudební výchova, v aule gymnázia. Vystoupil školní pěvecký sbor, jednotlivé třídy a poté všichni zpívali společně.

Každá třída měla dále za úkol připravit si krátké adventní nebo vánoční zamyšlení – někteří ho pojali ležérně, jiní si dali opravdu práci a přemýšleli, jiní zamyšlení někde nalezli a odcitovali. Mě nejvíce oslovil příběh o naději, která by měla stále trvat. 

Dostal jsem otázku: Kdo byl nejlepší, kdo vyhrál? Nejprve jsem byl na rozpacích – on musí vždycky někdo vyhrát? Nejde dělat něco jen pro radost? Ale potom jsem na to přišel. A vím, kdo vyhrál! Vyhráli ti, kdo se naučili vybrané písně i s texty zpaměti a kdo zpívali s chutí. A také ti, kdo pozorně vyslechli zpěv druhých. Pro tyto nadšence se může stát právě letošní předvánoční zpívání pěkným kamínkem do mozaiky, která nese jméno Moje mládí, Moje studium na gymnáziu, Naše třída apod. 

K povaze mnohých lidských činností patří to, že je prožíváme daleko intenzivněji, když je sdílíme s druhými. O společném zpěvu to platí zcela jistě. Přeji proto všem odvahu ke společnému zpěvu v rodinách, se spolužáky a kamarády, a třeba i ve škole. Ať je zpěv lékem pro vaše tělo i duši, ať prozáří vaše nitro a zahání chmury, jako slunce, které svítí a hřeje.

sbormistr František Dvořák

© Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě